علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب

علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب

مدیر سایت

علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب یا همان صدای زوزه کشیدن هنگام دنده عقب در ماشین هایی مثل تیبا، پژو پارس، پراید و … از جمله سوالات بسیاری از رانندگان است که به دنبال راه حل آن هستند. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چرا دنده عقب صدا می دهد با ما همراه باشید تا در وب سایت تعمیرگاه تکنیک، این علت را بررسی کنیم.

علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب

علت این صدا ممکن است که فکر شما را مشغول کرده باشد؛ پس باید بدانید که علت صدای زوزه گیربکس در دنده عقب این است که ساختار دنده های عقب با سایر دنده های جلو متفاوت است و به همین علت در دنده عقب، مجبور به ایست کامل خودرو پیش از انتخاب دنده عقب می‌باشید. وقتی ماشین خود را در دنده قرار می‌دهید، هم موتور و هم گیربکس را درگیر می کنید. سپس وقتی پدال گاز را فشار دهید، این درگیری تغییر می‌کند.

توجه داشته باشید که اگر گیربکس ماشینتان در هنگام دنده عقب صدای زوزه بدهد یا به قولی آب هویچ بگیرد چه بلایی سر خودرو شما می آورد؟ در این کلیپ مشاهده کنید که چه مشکلی پیش می آید؟؟

از شما خواهش داریم که دیسکو صفحه ماشینتان را عوض کنید تا بتوانید دنده عقب را کامل و سالم جا بزنید.

  بیشتر بخوانید: آموزش عیب یابی و تعمیرات گیربکس خانواده پژو  

اما دلایل رایج برای این اتفاق چیست؟

  گیربکس   بیشتر بخوانید: آموزش عیب یابی گیربکس پژو   

شایع‌ترین دلیل ممکن است مربوط به انتقال و کم بودن مایع گیربکس باشد. چرا که هر ماشینی برای محافظت از اجزای داخلی در برابر سایش و پارگی، گرما و اصطکاک نیاز به مقدار مناسبی مایع دارد.

یک علت رایج دیگر برای شنیدن صدای گیربکس خودرو در دنده عقب، ممکن است خرابی پایه موتور باشد. در هر ماشینی از انواع پایه‌ها استفاده می‌شود که برخی از آن ها از بلوک‌ های لاستیکی و برخی دیگر واحد‌ های هیدرولیک ساخته شده اند. هنگامی که دنده عقب می گیرید، اگر در هر دو مدل یک پایه خراب وجود داشته باشد، صدای بسیار بلندی ایجاد می‌کند.

در بعضی موارد ممکن است اگر شما از خودرویی استفاده می کنید دیفرانسیل عقب دارد، مشکل از موتور یا گیربکس نباشد، بلکه مشکل از میل محرک باشد. در این مورد یک اتصال بد باعث ایجاد صدا در دنده عقب ماشین می شود.

همچنین اگر خودرویی با گیربکس دستی دارید، ممکن است مشکل از این باشد که کلاچ شما فرسوده شده است.

  بیشتر بخوانید: آموزش تعمیر گیربکس  

آموزش تعمیر خودرو در تعمیرگاه تکنیک

اگر شما یک مکانیک هستید و به دنبال این هستید که تمامی مشکلات و فوت و فن مکانیکی را یاد بگیرید تا بتوانید تعمیرگاه خود را پیشرفته کنید. ما به شما پیشنهاد می دهیم که از دوره های آموزشی تعمیرگاه تکنیک، بهترین تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی استفاده کنید. ما بهترین و اصولی ترین روش ها رو به شما یاد می دهیم. با شرکت در دوره های حرفه ای تعمیرگاه تکنیک، به یک تعمیرکار ماهر تبدیل خواهید شد.

صدای گیربکس در دنده عقب ممکن است به شکل یک صدای زوزه یا سایر صداهای نامطلوب دیگر شناخته شود. این صداها معمولاً در هنگام تغییر دنده به عقب و یا در حالت رانندگی در دنده عقب مشاهده می‌شود.

در برخی موارد، تعویض روغن گیربکس ممکن است مشکل را حل کند، به ویژه اگر سطح روغن گیربکس کم است یا مایع فرسوده شده است. اما در موارد دیگر، ممکن است نیاز به تعمیرات جزئی گیربکس باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه
0 نظر تاکنون ارسال شده است